Muzeum

Dzieci w polskich szkołach uczą się o Zeusie, Jowiszu i Odynie. Nikt nie opowiada im jednak o Świętowicie, Perunie, Welesie i całej reszcie bogów i demonów słowiańskich. Chcemy przyczynić się do tego, aby wiedza o słowiańskiej mitologii była wiedzą powszechną, tak jak jest to w przypadku znajomości mitologii greckiej, rzymskiej czy nordyckiej.

Muzeum Mitologii Słowiańskiej to niekomercyjny projekt, którego głównym celem jest szeroko zakrojona edukacja historyczno-kulturalna. Poprzez atrakcyjne ekspozycje, wydarzenia artystyczne, fachowe wydawnictwa i ciekawe lekcje muzealne chcemy popularyzować wiedzę o wierzeniach i kulturze duchowej dawnych Słowian. Muzeum powstaje w miejscowości Owidz, nieopodal Starogardu Gdańskiego. Projekt realizowany jest w partnerskiej współpracy Stowarzyszenia Ekologiczno - Kulturalnego "Wspólna Ziemia" oraz Samorządowej Instytucji Kultury Grodzisko Owidz. Robimy co w naszej mocy, aby muzeum rozpoczęło swoją działalność już w pierwszej połowie 2017 roku. Możesz pomóc, aby się to udało!

Muzeum zlokalizowane będzie w pomieszczeniach Grodziska Owidz, a także w plenerze, na przylegającym terenie. Zamierzamy eksponować w nim zarówno wierne kopie nielicznych zachowanych zabytków archeologicznych, związanych z przedchrześcijańskimi wierzeniami Słowian, jak i pokazywać ślady słowiańskiej mitologii utrwalone we współczesnych dziełach plastycznych, muzycznych czy literackich. Nie będziemy unikali także wskazywania okruchów dawnych wierzeń przemyconych do dzisiejszej masowej kultury. Zatem obok kopii Światowida ze Zbrucza czy Świętowita z Wolina, w muzeum naszym będzie też miejsce na reprodukcje inspirowanych mitologią słowiańską prac Zofii Stryjeńskiej czy na plansze z popkulturowych komiksów z Babą Jagą w jednej z ról.

Muzeum Mitologii Słowiańskiej ma być atrakcyjnym i niepowtarzalnym produktem turystycznym, który w sposób nowoczesny i interesujący popularyzował będzie wiedzę o przedchrześcijańskiej kulturze duchowej Słowian.

Obecnie trwa opracowywanie szczegółowej koncepcji merytorycznej muzeum; przed nami aranżacje wnętrz, zakupy i montaż eksponatów oraz kampania promocyjna – wszystko to wymaga dużych nakładów finansowych. Pieniądze na tworzenie Muzeum Mitologii Słowiańskiej staramy się pozyskiwać z dotacji. Niestety, każda dotacja wymaga także wkładu własnego, który w jakiś sposób musimy zorganizować i zabezpieczyć w budżecie przedsięwzięcia. Nie na wszystko też udaje się zdobyć dofinansowanie. Dlatego zwracamy się z prośbą do każdego, komu podoba się nasza idea i kto nam kibicuje o przekazanie 1% podatku za rok 2016 lub inną możliwą pomoc.

© 2017 A Marketpress.com Theme

Współpraca przy tworzeniu strony wirtuo.pl